Kā krāsot audumu soli pa solim. - Šarlotes audumi

Kā krāsot audumu soli pa solim.

Krāsošana – soli pa solim

Man ir lieliska lina kleita, bet viens vareni garšīgs saldējums atstāja savas pēdas uz manas skaistās kleitas. Tā nu kleita pusgadu gaidīja savu otro uznācienu-pāršūt, izšūt ko virsū, mest ārā? 

Vienā dienā pie pusdienu galda māsas vīrs ieminējās, ka Rīgā nevarot nekur atrast melnu audumu krāsu-kuru viņš parasti izmanto, lai melnajām drēbēm atgūtu melno toni. Vai es nevarot tādas dabūt. 

Man, kā zibens spēriens no skaidrām debesīm-es tak varu pārkrāsot savu kleitu!

Izpētīju pieejamo krāsu veidus-krāsošanai veļas mašīnā ir manam dzīves veidam piemērotākās.

Jā-zinu, zinu, ka krāsot ar augiem būtu dabai visdraudzīgākais variants. Vienu vasaru jau eksperimentēju. Krāsot ar augiem es nevēlējos, tas ir salīdzinoši ļoti laikietilpīgs. 

Un, galu galā, esmu sapratusi, ja spēj paildzināt apģērba, aizskaru, galdautu vai jebkuru citu tekstila lietošanas mūžu, tas jau ir dabai draudzīgi.

Tāds nu īsais stāsts kāpēc mums veikaliņā ir audumu krāsas! :) Ķeramies klāt krāsošanai.

Izvēlies krāsu šeit.

Ar auduma krāsām vislabāk nokrāsosies dabīga materiāla audumi, to skaitā kokvilna, lins, viskoze, kā arī zīds vai vilna. Krāsojot dabīga materiāla audumus, iegūsiet noturīgu, pilnas intensitātes toni. Savukārt, krāsojot audumus ar dažādu materiālu sajaukumu (sintētiku saturoši, piemēram, poliesters + kokvilna, poliesters + viskoze, kokvilna + lins + poliesters utt.) galarezultāts nav paredzams, iegūtais tonis būs nedaudz gaišāks. Krāsojot pilnīgi sintētiskas šķiedras audumus (poliestera, akrila, neilona), iegūtais rezultāts nav prognozējams.

A VARIANTS KRĀSOŠANAI AR ROKĀM

1. Visvienkāršāk un drošāk krāsot dabiska materiāla audumus.  Vispirms jānosver sauss audums, jo krāsu paciņa paredzēta 1 kg  auduma svaram – krāsojot lielāku auduma gabalu, krāsa būs bālāka. Manam eksperimentam izmantoju šo krāsu.  Pirms krāsošanas audums vai apģērbs obligāti jāizmazgā bez veļas mīkstinātāja un jāpārliecinās vai nav pielipušas kādas pūciņās. Krāsas šķīdumā liek slapju audumu.

2. Krāsas pulveri vispirms izšķīdina1 l ūdens daudzumā. No tā, cik rūpīgi izšķīdina krāsas pulveri, atkarīga krāsošanas kvalitāte – ja paliks neizšķīduši pigmentu punktiņi, tie atstās pēdas uz auduma. 

3. Pievieno lielu sauju ar sāli.

4. Nesalocītu audumu pēc iespējas vienmērīgāk iegremdē krāsas šķīdumā.

5. Audums vismaz 10–15 minūtes cītīgi jāmaisa, lai krāsa vienmērīgi iesūktos tekstila šķiedrās.

6.Uzsildi līdz 40-60°C, ja materiāls atļauj vāri līdz 90°C

B VARIANTS KRĀSOŠANAI VEĻAS MAŠĪNĀ

1. Visvienkāršāk un drošāk krāsot dabiska materiāla audumus. Kokvilna parasti nokrāsojas tieši tādā tonī, kāds norādīts uz paciņas. Vispirms jānosver sauss audums, jo krāsu paciņa paredzēta 1 kg  auduma svaram – krāsojot lielāku auduma gabalu, krāsa būs bālāka vai pat neturēsies. Pirms krāsošanas audums vai apģērbs obligāti jāizmazgā bez veļas mīkstinātāja un jāpārliecinās vai nav pielipušas kādas pūciņās. Krāsas šķīdumā liek slapju audumu.

2. Krāsas pulveri vispirms izšķīdina 1 litrā ūdens daudzumā. No tā, cik rūpīgi izšķīdina krāsas pulveri, atkarīga krāsošanas kvalitāte – ja paliks neizšķīduši pigmentu punktiņi, tie atstās pēdas uz auduma. 

3. Pievieno lielu sauju ar sāli.

4. Iestatiet veļas mazgājamo mašīnu uz 40-60°C mazgāšanas programmu bez priekš mazgāšanas. Jūs varat iestatīt veļas mašīnu uz 90 ° C , tad krāsošana būs izturīgāka un krāsa būs intensīvāka.

5.Ielejiet iepriekš sagatavoto krāsas šķidrumu tieši veļas mašīnā.

 

 

6.Noslauci krāsas paliekas no virsmas un Ievietojiet audumu veļas mašīnā un sāciet mazgāt.

 

Pēc vairākiem maniem un māsas vīra eksperimentiem secinājumi

  • vislabāk nokrāsojās uz 100% kokvilnas.
  • Melniem audumiem labāk likt 1.5 paciņu uz 1 kilogramu
  • Labāk vismaz 60°C
  • Rūpīgi jāskatās, lai nepaliek kāds krāsas kunkulītis vai pleķītis, kas varētu saskarties ar audumu pirms krāsošanas

Te mans dvielītis pēc krāsošnas:

Izmantotā krāsa-zila.

 Bet kāds rezultāts sanāca Tev?

 

Atpakaļ pie bloga

Komentēt

Lūdzu, ņemiet vērā, ka komentāri ir jāapstiprina pirms to publicēšanas.